Wykroczenie

Zgodnie z definicją podaną w Kodeksie wykroczeń, wykroczenie bywa definiowane jako czyn zabroniony i społecznie szkodliwy. Określa się go też mianem czynu zawinionego, co oznacza, że na dokonującej go osobie ciąży odpowiedzialność, która podlega umocowanym prawnie sankcjom. W myśl zapisów prawa sankcje za tego typu naruszenie prawa obejmują osoby po ukończeniu 17. roku życia. Katalog przewidzianych prawem wykroczeń jest długi. Zalicza się tu zarówno wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu osób i mienia, zdrowiu, instytucjom (państwowym, samorządowym oraz społecznym), jak i szkodnictwo leśne.

Wykroczenie a przestępstwo

Wprawdzie w powszechnym mniemaniu wykroczenie i przestępstwo są nierzadko ze sobą utożsamiane, aczkolwiek znacząco się od siebie różnią w zakresie motywacji działania czy stopnia szkodliwości czynu. Podczas gdy przestępstwa mają zazwyczaj charakter umyślny, wykroczenia mogą być podejmowane zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Istotne znaczenie ma również kwalifikacja czynu. Przestępstwa zalicza się zwykle do katalogu spraw kryminalnych, wykroczenia zaś są najczęściej naruszeniami administracyjno-prawnymi.

Kara za wykroczenie

Typ i wymiar kary jest zależny od rodzaju przewinienia, jego skali oraz stopnia szkodliwości społecznej. Za popełnienie wykroczenia grozi:

  • kara pozbawienia wolności – w przypadku wykroczeń sąd może zadecydować o areszcie dla sprawcy w wymiarze od 5 do 30 dni;
  • kara ograniczenia wolności, która polega zwykle na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze wskazanym przez sąd. Zasądzone prace społeczne sprawcy wykonują najczęściej w placówkach opieki społecznej i służby zdrowia;
  • grzywna – zgodnie z zapisami Kodeksu wykroczeń kary finansowe za tego typu naruszenie porządku prawnego oscylują zwykle pomiędzy 20 a 50 000 złotych. Ostateczna wysokość zasądzonej grzywny jest uwarunkowana sytuacją osobistą i rodzinną sprawcy, jego aktualną kondycją finansową i możliwościami zarobkowymi;
  • nagana – o orzeczeniu nagany wobec sprawcy wykroczenia sąd może zadecydować w sytuacji, gdy pozwoli ona na osiągnięcie prewencyjnego celu kary.

Wymienione kary nie stanowią zamkniętego katalogu. W orzecznictwie nierzadko pojawiają się postanowienia zasądzające zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek mienia czy nakaz naprawienia wyrządzonej szkody.

Posądzono Cię o popełnienie wykroczenia?

Specjalizujemy się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa wykroczeniowego. Wsparliśmy naszą wiedzą i doświadczeniem już wielu klientów, pomagając im uniknąć kary lub zminimalizować skutki popełnionych przez nich czynów.

Pomoc prawna w sprawach o wykroczenie – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

  • udzielanie porad prawnych;
  • sporządzanie wniosków, opinii oraz środków zaskarżenia, jak również przedstawianie ich odpowiednim organom;
  • reprezentowanie interesów klienta w postępowaniu wyjaśniającym i procesowym.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

    Twoja najbliższa osoba została zatrzymana?

    W sytuacjach zatrzymania lub aresztowania dostępni jesteśmy o każdej porze pod numerem telefonu: +48 792 260 882. Natychmiast podejmiemy czynności zmierzające do zapewnienia zatrzymanemu pomocy prawnej.

    W innym przypadku zachęcamy do wypełnienia poniższego formularza.