Wydziedziczenie
W powszechnym przekonaniu wydziedziczenie bywa zwykle interpretowane w kategoriach nieuwzględnienia danej osoby w zapisach testamentowych. W polskim porządku prawnym wydziedziczenie ma jednak charakter unormowany i jest intencjonalnym działaniem spadkodawcy, który pozbawia zstępnych, małżonków i/lub rodziców prawa do zachowku. Warto więc podkreślić, że ten czyn ma znacznie dalej idące skutki aniżeli pominięcie w testamencie.
Wskutek celowych działań testatora wydziedziczony zostaje wyłączony z kręgu spadkobierców. Należy zaakcentować, że zgodnie z aktualnym orzecznictwem dokonany przez testatora akt wydziedziczenia dotyczy samego wydziedziczonego, nie zaś jego zstępnych. Oznacza to, że zstępni osoby wydziedziczonej utrzymują prawo do zachowku.
Kiedy możliwe jest wydziedziczenie?
Wydziedziczenie jest możliwe w przypadku następujących zachowań spadkobiercy:
- uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z obowiązującymi zasadami życia społecznego – w tym zakresie mieszczą się wszelkie naruszenia systemu normatywnego (np. prowadzenie działalności przestępczej, alkoholizm, narkomania, uzależnienie od hazardu), które są notorycznie podejmowane przez wydziedziczonego mimo wielokrotnych napomnień ze strony spadkodawcy;
- umyślne popełnienie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu czy wolności spadkodawcy – mowa w miejscu tym o uszkodzeniu ciała, spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu czy celowym ograniczeniu wolności;
- zaniedbywanie obowiązków rodzinnych lub ich niedopełnienie – ta przesłanka jest zdecydowanie najczęściej podstawą wydziedziczenia. W tym zakresie mieści się m.in. zaniedbywanie obowiązku alimentacyjnego.
Skuteczne wydziedziczenie – co o nim przesądza?
By wydziedziczenie było skuteczne i rodziło pożądane skutki prawne, spadkodawca powinien precyzyjnie wskazać w testamencie osobę wydziedziczoną i uargumentować swoją decyzję. Niedostateczne uzasadnienie bądź jego brak rodzi podejrzenie o nieskuteczność aktu wydziedziczenia i może stanowić podstawę do jego podważenia. Takie konsekwencje rodzi również podejrzenie, że wskazana przez testatora przesłanka nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym.
Podważenie wydziedziczenia
Prawo dopuszcza możliwość podważenia wydziedziczenia. Może ono nastąpić przez:
- obalenie testamentu;
- podanie w wątpliwość przytoczonego przez spadkodawcę powodu wydziedziczenia;
- potwierdzenie przebaczenia spadkobiercy zachowania, które spowodowało jego wydziedziczenie.
Chcesz dokonać skutecznego wydziedziczenia? Interesuje Cię podważenie wydziedziczenia?
Nasza kancelaria świadczy kompleksową pomoc w sprawach spadkowych. Wspieramy ekspercką wiedzą i doświadczeniem zarówno spadkodawców, jak i spadkobierców, doradzając w kwestiach dostępnych rozwiązań prawnych.
Pomoc prawna w sprawach związanych z wydziedziczeniem – Jelenia Góra
W czym możemy Ci pomóc?
Zakres usług naszej kancelarii:
- ocena prawna przesłanek wydziedziczenia i prawidłowości dokonania tego aktu;
- pomoc w sporządzaniu zapisów testamentowych gwarantujących skuteczne wydziedziczenie;
- wsparcie prawne w przeprowadzeniu podważenia testamentu;
- reprezentowanie klienta w postępowaniu sądowym.
Klienci cenią wysoki standard naszych usług!
Poznaj ich opinie:
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?
Skontaktuj się z nami!