Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku jest określane mianem instrumentu prawnego, który umożliwia dokładne ustalenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia majątku po śmierci spadkodawcy. Instytucja ta ma szczególnie doniosłe znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy na mocy zapisów testamentu do dziedziczenia powołano osobę niezwiązaną ze spadkodawcą więzami krwi lub powinowactwa. Stwierdzenie nabycia spadku następuje w drodze nieprocesowego postępowania sądowego bądź orzeczenia przed notariuszem. W pierwszym przypadku sąd nie dokonuje podziału majątku lub jego składników, ale stwierdza podstawę prawną dziedziczenia (dziedziczenie ustawowe lub testamentowe). Zdecydowanie mniej skomplikowane jest sporządzenie aktu notarialnego, który poświadcza prawo do dziedziczenia.

Co do zasady stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić dopiero po upływie 6 miesięcy od daty otwarcia spadku (momentu śmierci spadkodawcy). Wyjątkiem jest sytuacja, w której wszystkie uprawnione do dziedziczenia osoby sporządziły stosowne oświadczenia dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – kto może go złożyć?

Zgodnie z zapisami prawa wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą złożyć wyłącznie osoby mające w tym postępowaniu określony interes prawny. Do tego grona zaliczają się:

  • spadkobiercy, którzy mogą w ten sposób potwierdzić swoje uprawnienie do pozyskania spadku;
  • zapisobiercy, których intencją jest ubieganie się o zapis przez spadkobiercę;
  • wierzyciele (zarówno spadkodawcy, jak i spadkobiercy) w celu dochodzenia swoich roszczeń.

Pozyskanie dowodu, poświadczającego nabycie spadku, jest niezbędne w wielu sytuacjach. Mowa w miejscu tym nie tylko o wypłacie środków zgromadzonych na rachunku bankowym spadkodawcy, ale także o sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład masy spadkowej. Dokument ten jest także niezbędny podczas przerejestrowywania pojazdu bądź kontaktu z instytucjami, takimi jak urzędy administracji terytorialnej czy inne np. spółdzielnie mieszkaniowe.

Jakie są skutki prawne stwierdzenia nabycia spadku?

Najważniejszym skutkiem prawnym stwierdzenia nabycia spadku jest powstanie domniemania prawnego, na podstawie którego osoba podana w odpowiednim dokumencie (akcie notarialnym czy postanowieniu sądowym) bywa postrzegana jako spadkobierca. Dzięki stwierdzeniu domniemany spadkobierca może przedstawiać swoje prawa do dziedziczenia osobom trzecim bądź zgłosić się z żądaniem wydania spadku.

Chcesz złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i potwierdzić swoje prawo do dziedziczenia?

Nasza kancelaria udziela kompleksowego wsparcia w prowadzeniu spraw dotyczących stwierdzenia nabycia spadku. Specjalizujemy się również w innych obszarach, zapewniając klientom najwyższy standard obsługi w zakresie prawa spadkowego.

Pomoc prawna podczas przesłuchań – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

  • doradztwo w kwestii praw i obowiązków wynikających z dziedziczenia ustawowego i testamentowego;
  • sporządzanie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz innych pism procesowych z tym związanych;
  • reprezentowanie interesów klienta w postępowaniach sądowych;
  • opracowanie wniosku do notariusza o wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia;
  • wsparcie prawne w kontaktach z pozostałymi spadkobiercami w zakresie zarządu majątkiem, zabezpieczenia długów spadkowych;
  • wsparcie klienta w kontaktach z wykonawcą testamentu.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

    Wsparcie adwokata w sprawie cywilnej

    Prosimy wypełnić poniższy formularz i krótko opisać problem, z którym możemy pomóc. Nasz zespół jest do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 19:00.