Długi spadkowe
W powszechnym przekonaniu dziedziczenie spadku wywołuje pozytywne skojarzenia. Nie wszyscy spadkobiercy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że regulacje prawa spadkowego zakładają dziedziczenie zarówno składników majątku zmarłego (nieruchomości, zasobów finansowych czy innych kosztowności), jak i powstałych za jego życia długów. Długi spadkowe to wszystkie zobowiązania finansowe, które pozostają nieuregulowane w chwili śmierci spadkodawcy.
Zgodnie z regulacjami prawnymi spadkobierca w przeciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku (śmierci zmarłego) powinien pozyskać informacje na temat składników spadku i w oparciu o tę wiedzę zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Brak jakiekolwiek inicjatywy spadkobiercy w tym zakresie oznacza jego zgodę na przyjęcie majątku z dobrodziejstwem inwentarza.
Odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe
Odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe może mieć różnorodny charakter, a jej zakres jest zależny od decyzji podjętej w sprawie przyjęcia lub odrzucenia spadku.
Przyjęcie spadku wprost a odpowiedzialność za długi
W przypadku przyjęcia majątku wprost na spadkobiercy ciąży pełna odpowiedzialność za wchodzące w skład majątku spadkowego długi. Oznacza to, że pomiędzy przyjęciem a przeprowadzeniem działu spadku wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń z jego majątku.
Odrzucenie spadku a odpowiedzialność za długi
W przypadku, gdy wartość długów znacznie przekracza wysokość całego majątku, najczęściej dochodzi do odrzucenia spadku. Decyzja ta jest prawomocna wyłącznie w sytuacji, gdy spadkobierca w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku złoży przed sądem lub notariuszem stosowne oświadczenie o odrzuceniu spadku. W tej sytuacji spadkobierca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za długi spadkodawcy, ale równocześnie traci uprawnienia do jego majątku. W przypadku odrzucenia spadku odpowiedzialność przechodzi na innego członka rodziny, a w razie jego braku bądź powtórzonej decyzji o odrzuceniu spadku, spada na samorząd gminny bądź Skarb Państwa.Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a odpowiedzialność za długi
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza bywa w świetle prawa interpretowane jako najkorzystniejsze rozwiązanie z perspektywy interesów spadkobiercy. Determinuje ono odpowiedzialność wyłącznie do wartości masy spadkowej. W uproszczeniu: spadkobierca nie musi spłacać długów spadkowych, jeśli ich wysokość przekracza wartość dziedziczonego majątku.
Powołano Cię do dziedziczenia i masz wątpliwości, czy przyjąć spadek?
Pomoc prawna podczas przesłuchań – Jelenia Góra
W czym możemy Ci pomóc?
Zakres usług naszej kancelarii:
- analiza sytuacji prawno-finansowej (dokumentacji dotyczącej składników majątku, zobowiązań masy spadkowej np. umów kredytowych);
- pomoc w kontakcie z wierzycielami mającymi roszczenia do masy spadkowej;
- reprezentowanie klienta w przebiegu postępowań przed sądem;
- sporządzanie wniosków o odrzucenie spadku, oświadczeń o wartości inwentarza.
Klienci cenią wysoki standard naszych usług!
Poznaj ich opinie:
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?
Skontaktuj się z nami!