Długi spadkowe

W powszechnym przekonaniu dziedziczenie spadku wywołuje pozytywne skojarzenia. Nie wszyscy spadkobiercy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że regulacje prawa spadkowego zakładają dziedziczenie zarówno składników majątku zmarłego (nieruchomości, zasobów finansowych czy innych kosztowności), jak i powstałych za jego życia długów. Długi spadkowe to wszystkie zobowiązania finansowe, które pozostają nieuregulowane w chwili śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z regulacjami prawnymi spadkobierca w przeciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku (śmierci zmarłego) powinien pozyskać informacje na temat składników spadku i w oparciu o tę wiedzę zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Brak jakiekolwiek inicjatywy spadkobiercy w tym zakresie oznacza jego zgodę na przyjęcie majątku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe może mieć różnorodny charakter, a jej zakres jest zależny od decyzji podjętej w sprawie przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Przyjęcie spadku wprost a odpowiedzialność za długi

W przypadku przyjęcia majątku wprost na spadkobiercy ciąży pełna odpowiedzialność za wchodzące w skład majątku spadkowego długi. Oznacza to, że pomiędzy przyjęciem a przeprowadzeniem działu spadku wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń z jego majątku.

Odrzucenie spadku a odpowiedzialność za długi

W przypadku, gdy wartość długów znacznie przekracza wysokość całego majątku, najczęściej dochodzi do odrzucenia spadku. Decyzja ta jest prawomocna wyłącznie w sytuacji, gdy spadkobierca w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku złoży przed sądem lub notariuszem stosowne oświadczenie o odrzuceniu spadku. W tej sytuacji spadkobierca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za długi spadkodawcy, ale równocześnie traci uprawnienia do jego majątku. W przypadku odrzucenia spadku odpowiedzialność przechodzi na innego członka rodziny, a w razie jego braku bądź powtórzonej decyzji o odrzuceniu spadku, spada na samorząd gminny bądź Skarb Państwa.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a odpowiedzialność za długi

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza bywa w świetle prawa interpretowane jako najkorzystniejsze rozwiązanie z perspektywy interesów spadkobiercy. Determinuje ono odpowiedzialność wyłącznie do wartości masy spadkowej. W uproszczeniu: spadkobierca nie musi spłacać długów spadkowych, jeśli ich wysokość przekracza wartość dziedziczonego majątku.

Powołano Cię do dziedziczenia i masz wątpliwości, czy przyjąć spadek?

Nasza kancelaria adwokacka specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa spadkowego. Analizujemy sytuację prawną w procesach dziedziczenia, doradzając spadkobiercom w kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Pomoc prawna podczas przesłuchań – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

  • analiza sytuacji prawno-finansowej (dokumentacji dotyczącej składników majątku, zobowiązań masy spadkowej np. umów kredytowych);
  • pomoc w kontakcie z wierzycielami mającymi roszczenia do masy spadkowej;
  • reprezentowanie klienta w przebiegu postępowań przed sądem;
  • sporządzanie wniosków o odrzucenie spadku, oświadczeń o wartości inwentarza.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

    Wsparcie adwokata w sprawie cywilnej

    Prosimy wypełnić poniższy formularz i krótko opisać problem, z którym możemy pomóc. Nasz zespół jest do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 19:00.