Jazda po alkoholu

Sukcesywnie rosnący odsetek wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców doprowadził do zaostrzenia kar związanych z tego typu naruszeniem prawa. W myśl przepisów jazda po alkoholu to naruszenie obowiązujących norm i jako taka jest obarczona szeregiem sankcji prawno-finansowych. Dotyczy to zarówno ruchu lądowego, jak i morskiego oraz lotniczego, albowiem w każdym z tych przypadków naraża się osoby postronne na utratę życia bądź uszczerbek na zdrowiu.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?

Wprawdzie w powszechnym użyciu terminy stan nietrzeźwości i stan po spożyciu alkoholu są stosowane zamiennie, niemniej praktyka ta jest błędna. Oba terminy zasadniczo się różnią, zwłaszcza pod względem wynikających z nich konsekwencji prawnych. W świetle ustawy mianem nietrzeźwości określa się stan, w którym poziom stężenia alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. O stanie po spożyciu alkoholu mówimy zaś w przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi oscyluje w przedziale 0,2-0,5 promila bądź jego wartość w 1 dm3 wydychanego powietrza mieści się w przedziale 0,1-0,25 mg. Podczas gdy wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu nazywa się wykroczeniem, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem.

Kara za jazdę po alkoholu

Skala skutków wynikających z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest uzależniona od stwierdzonego stężenia alkoholu we krwi.

Kary za jazdę po spożyciu alkoholu

  • zatrzymanie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat;
  • areszt do 30 dni;
  • 15 punktów karnych bądź kara grzywny w wysokości od 2 500 do 30 000 złotych.

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

  • kara pozbawienia wolności do lat 3; zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat;
  • 15 punktów karnych;
  • kara finansowa wynosząca od 5 000 do 60 000 złotych, przekazywana na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej;
  • konfiskata pojazdu mechanicznego – wedle nowelizacji dotyczy to sytuacji, w której stężenie alkoholu we krwi wyniosło 1,5 promila lub przekroczyło tę wartość. W sytuacji, gdy prowadzony w trakcie przestępstwa pojazd nie był własnością klienta, sąd orzeka o konieczności zapłaty równowartości tej kwoty.

Kary dla nietrzeźwych kierowców – recydywistów

  • kary finansowe do 10 000 złotych;
  • kara pozbawienia wolności do 12 lat;
  • ryzyko dożywotniej utraty prawa do prowadzenia pojazdów;
  • konfiskata samochodu – jeśli kierowca dopuścił się ponownego prowadzenia pojazdu mechanicznego po alkoholu na przestrzeni dwóch lat.

Kary za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu bez ofiar śmiertelnych jest zagrożone karą pozbawienia wolności oraz zakazem prowadzenia pojazdów. Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub uszczerbkiem na zdrowiu wiąże się z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów oraz karą pozbawienia wolności do 16 lat. W każdym przypadku sprawca jest zobowiązany do zapłaty nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Zatrzymano Ci prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu? Grozi Ci sprawa karna, a może postępowanie jest już w toku?

Pomoc prawna tuż po zatrzymaniu przez organy ścigania pozwala na wdrożenie skutecznej linii obrony. Skorzystaj z usług naszej kancelarii i zapewnij sobie wsparcie doświadczonego adwokata, który będzie reprezentował Twoje interesy na każdym etapie postępowania. Opracujemy odpowiednią taktykę obrony, minimalizując w ten sposób ryzyko sankcji prawno-finansowych.

Pomoc prawna w sprawach za jazdę po alkoholu – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

  • reprezentowanie interesów klienta podczas przesłuchań przez organy ścigania po zatrzymaniu w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu;
  • opracowanie taktyki procesowej;
  • prowadzenie negocjacji w sprawie wysokości kary w postępowaniu sądowym; składanie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania;
  • wnioskowanie o zastosowanie blokady alkoholowej; doradztwo i pomoc w kompletowaniu niezbędnej dokumentacji;
  • weryfikacja poprawności przebiegu procedury badania trzeźwości, wykrywanie błędów proceduralnych lub wad dowodowych;
  • pomoc prawna dla ofiar sprawców jazdy pod wpływem alkoholu.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

    Twoja najbliższa osoba została zatrzymana?

    W sytuacjach zatrzymania lub aresztowania dostępni jesteśmy o każdej porze pod numerem telefonu: +48 792 260 882. Natychmiast podejmiemy czynności zmierzające do zapewnienia zatrzymanemu pomocy prawnej.

    W innym przypadku zachęcamy do wypełnienia poniższego formularza.