Przestępstwa narkotykowe
Na przestrzeni ostatnich lat w sposób drastyczny wzrósł odsetek przestępstw narkotykowych. W polskiej kodyfikacji obowiązuje klasyfikacja uwzględniająca cztery kluczowe typy przestępstw związanych z narkotykami. Są to:
- przestępstwa psychofarmakologiczne – produkcja i wprowadzanie do obrotu środków odurzających lub psychotropowych;
- przestępstwa ekonomiczne o charakterze kompulsywnym, które polegają na łamaniu przepisów prawa w celu zbycia narkotyków bądź pozyskania środków na ich zakup. Źródło tych przestępstw tkwi zwykle w nałogu sprawcy;
- przestępstwa prohibicyjne, które godzą w obowiązujące regulacje antynarkotykowe. Zalicza się do nich choćby posiadanie narkotyków czy wprowadzanie ich do obrotu;
- ogólne przestępstwa.
Posiadanie narkotyków
Posiadanie narkotyków to zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa stwierdzenie obecności jakiejkolwiek ilości substancji odurzających i psychotropowych. Skutki prawne z tym związane są uzależnione przede wszystkim od ilości narkotyków (znacznej lub nieznacznej), która nie została jednak doprecyzowana przez prawodawcę. Z dotychczasowego orzecznictwa wynika, że ilość bywa zazwyczaj rozpatrywana w kategoriach:
- wagi (gramatury);
- typu środka odurzającego (narkotyki twarde lub miękkie);
- przeznaczenia (wprowadzenie do obrotu, własny użytek).
Skutki posiadania nieznacznej ilości narkotyków
Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek to w kwalifikacji karnej sprawa mniejszej wagi. Zagrożone jest najczęściej grzywną lub karą ograniczenia, pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym roku. W przypadku, gdy stopień szkodliwości czynu jest niewielki, możliwe jest umorzenie postępowania jeszcze przed wszczęciem śledztwa i dochodzenia.
Konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków
Znaczna ilość narkotyków bywa zwykle interpretowana jako ilość środków umożliwiających równoczesne odurzenie dziesięciu osób. Z uwagi na wysoką szkodliwość tego czynu posiadanie znacznej ilości narkotyków jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat.
Pomoc prawna sprawach o posiadanie narkotyków — Jelenia Góra
Oskarżono Cię o posiadanie narkotyków? Nie trać czasu i zapewnij sobie wsparcie skutecznego obrońcy!
Reprezentujemy klientów oskarżonych o posiadanie środków odurzających. Z pełnym zaangażowaniem chronimy również interesy osób podejrzanych o popełnienie innych przestępstw narkotykowych.
W czym możemy Ci pomóc?
Zakres usług naszej kancelarii:
- konsultacja sytuacji prawnej;
- reprezentacja interesów w trakcie przesłuchania przez organy ścigania (policję, prokuraturę);
- sporządzanie pism procesowych i odwołań; doradztwo w kwestiach związanych z kompletowaniem niezbędnej dokumentacji;
- reprezentacja interesów klienta przed sądami wszystkich instancji.
Klienci cenią wysoki standard naszych usług!
Poznaj ich opinie:
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?
Skontaktuj się z nami!