Adopcja

Adopcja, figurująca także pod nazwą przysposobienia, jest możliwa w przypadku dzieci osieroconych lub opuszczonych, których rodzice zmarli, zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej bądź samodzielnie zrzekli się praw do potomka. Polega na formalnym przyjęciu do rodziny dziecka niebędącego biologicznym potomkiem osoby przysposabiającej. Skutkiem tego aktu jest powstanie między przysposabiającymi a przysposabianym więzi prawnych oraz przyznanie dziecku wszystkich praw i obowiązków, jakie w świetle prawa przysługują dzieciom biologicznym. Celem adopcji jest zagwarantowanie dziecku godnych warunków rozwoju, jak również wypełnianie ról zarezerwowanych dla środowiska rodzinnego.

Wprawdzie prawo dopuszcza możliwość adoptowania dziecka przez małżeństwo lub osobę samotną, niemniej w praktyce zdecydowanie częściej preferuje się przysposobienie dzieci przez pary, gdyż pozwala ono odtworzyć dziecku środowisko wychowawcze najbardziej zbliżone do rodziny naturalnej. Pod względem prawnym adopcja jest bardzo skomplikowaną i długotrwałą procedurą, która wymaga dopełnienia licznych formalności.

Formy przysposobienia

Obowiązujące w Polsce prawo przewiduje trzy kluczowe formy przysposobienia:

 • pełne przysposobienie, o którym mówimy w sytuacji, gdy nowa rodzina przejmuje wszystkie prawa i obowiązki biologicznego środowiska rodzinnego w zakresie pokrewieństwa. Dotyczy to wszelkich kwestii formalnych, również dziedziczenia. Przysposobiony może zweryfikować swoje pochodzenie w akcie urodzenia dopiero po uzyskaniu pełnoletności;
 • niepełne przysposobienie – powstały w tym przypadku stosunek prawny dotyczy wyłącznie relacji między adopcyjnymi rodzicami a dzieckiem. Przysposobiony nie pozyskuje w ten sposób żadnych praw związanych z pokrewieństwem wobec krewnych przysposabiających, chyba że oni sami wyrażą na to formalną zgodę. Niepełne przysposobienie ma również inne skutki prawne. Dziecko otrzymuje pełny akt urodzenia, a dane adopcyjnych rodziców są uwzględnione tylko w dokumencie w wersji skróconej;
 • całkowite przysposobienie – na mocy tej procedury przysposobiony zyskuje status pełnoprawnego członka nowej rodziny. Otrzymuje zwykle nowy akt urodzenia, w którym jako rodzice figurują dane osób przysposabiających. Wprawdzie najczęściej zmiana tożsamości ogranicza się do przyjęcia nazwiska rodziców adopcyjnych, ale zdarzają się również przypadki zmiany imion dzieci przysposobionych.

Jakie są warunki adopcji?

Zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego adopcji podlegają wyłącznie osoby małoletnie, które w dniu złożenia wniosku adopcyjnego nie osiągnęły jeszcze pełnoletności. W przypadku dzieci po ukończonym 13. roku życia konieczna jest ich zgoda. Sąd może uwzględnić też zdanie młodszych przysposabianych, z zastrzeżeniem, że rozumieją oni znaczenie sytuacji. Osoby, ubiegające się o adopcję dziecka, powinny mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz posiadać kompetencje osobiste niezbędne do wychowania małoletnich.

Adopcja wymaga również zgody żyjących rodziców. Od jej pozyskania odstępuje się w sytuacji, gdy są oni nieznani, pozbawieni władzy rodzicielskiej bądź porozumienie z nimi jest niemożliwe. Jeśli deklarowany przez rodziców brak zgody godzi w dobro dziecka, nie uznaje się go za formalną przeszkodę do rozpoczęcia procedury adopcyjnej.

Rozważasz adopcję? Potrzebujesz wsparcia prawnego w przebiegu procedury adopcyjnej?

Nasza kancelaria świadczy kompleksową pomoc prawną w kwestiach związanych z adopcją. Wspieramy rodziców adopcyjnych w tworzeniu nowego domu osieroconym i porzuconym dzieciom, mając na względzie przede wszystkim dobro małoletnich.

Pomoc prawna w sprawach adopcyjnych – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

 • doradztwo prawne w kwestiach związanych z przebiegiem procedury adopcyjnej;
 • analiza sytuacji prawnej;
 • pomoc w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji;
 • reprezentowanie interesów klienta w postępowaniu sądowym.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

  Jak możemy pomóc?

  Potrzebujesz porady prawnej w sprawie rozwodowej, podziale majątku lub ustaleniem opieki nad dzieckiem? Prosimy o skorzystanie z poniższego formularza.