Sprawa o rozwód

Sprawa o rozwód nie bez przyczyny bywa zaliczana do najtrudniejszych postępowań z zakresu prawa rodzinnego. Decyduje o tym przede wszystkim charakter relacji łączących strony w trakcie małżeństwa oraz sprzeczność ich interesów w momencie jego rozpadu. Finał sprawy rozwodowej oraz korzystność rozstrzygnięć dla obu stron zależy od wielu zróżnicowanych czynników. Mowa w miejscu tym choćby o kwestiach związanych z podziałem majątku czy ze sprawowaniem opieki nad dziećmi po orzeczeniu rozwodu. W tym zakresie konieczne jest ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców, miejsca zamieszkania małoletnich, kontaktów rodziców i dzieci oraz wysokości alimentów. Określone skutki dla obu stron wywołuje już sam charakter sprawy rozwodowej, która może przebiegać z orzekaniem o winie bądź bez orzekania o winie.

Rozwód bez orzekania o winie

Sąd może orzec w kwestii rozpadu więzi małżeńskiej, nie wskazując na winę żadnej ze stron. Takie rozwiązanie zachodzi w przypadku, gdy małżonkowie prezentują w tym zakresie zgodne stanowiska i doszli do porozumienia. Warto jednak zwrócić uwagę, że mimo wcześniejszych ustaleń każda ze stron może w przebiegu procesu rozwodowego aż do wyroku sądu drugiej instancji zmienić zdanie i zażądać ustalenia osoby winnej rozpadu małżeństwa. Rozwód bez orzekania o winie jest korzystniejszym rozwiązaniem z uwagi na krótszy czas trwania, niższe koszty i mniejszą ilość towarzyszącego mu stresu.

Rozwód z orzekaniem o winie

Zdecydowanie bardziej skomplikowanym i długotrwałym procesem jest rozwód z orzekaniem o winie. W przypadku, gdy małżonkowie nie dojdą do konsensusu i nie zdecydują się na rozwód bez orzekania o winie, sąd jest zobligowany do szczegółowej analizy przyczyn rozpadu małżeństwa i wskazania osoby winnej tej sytuacji. W tym zakresie ostateczne rozstrzygnięcie sądu może wskazać na wyłączną winę jednej ze stron (winę męża, winę żony) bądź dowieść, że za rozpad związku małżeńskiego winę ponoszą w tożsamym stopniu obie strony. Sąd musi skoncentrować się przede wszystkim na analizie zgromadzonej dokumentacji i wysłuchaniu zeznań świadków, którzy mogą mieć istotną wiedzę na temat sytuacji panującej w małżeństwie. Taki bieg postępowania znacznie wydłuża czas trwania sprawy rozwodowej.

Poszukujesz adwokata, który zadba o Twoje interesy podczas rozwodu?

Korzystając z usług naszej kancelarii, możesz liczyć na pełne wsparcie: od momentu podjęcia decyzji o rozwodzie, przez złożenie pozwu i przebieg kolejnych rozpraw, aż po uznanie rozwiązania małżeństwa przez sąd. Zapewniamy kompleksową pomoc we wszystkich aspektach związanych z rozwodem, w tym z ustaleniem opieki nad dziećmi oraz z podziałem majątku.

Dobry adwokat od rozwodów – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

  • ocena sytuacji prawnej klienta w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego;
  • doradztwo w kwestii zasadności zakładania sprawy z orzekaniem o winie;
  • pomoc w przygotowaniu pozwu rozwodowego i jego złożenie w sądzie;
  • pomoc w podziale majątku wspólnego małżonków po rozwodzie;
  • wsparcie klienta w osiągnięciu porozumienia z małżonkiem w zakresie sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi;
  • pomoc w zabezpieczeniu alimentów na rzecz dzieci i współmałżonków, ustaleniu kontaktów i miejsca zamieszkania dziecka.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

    Jak możemy pomóc?

    Potrzebujesz porady prawnej w sprawie rozwodowej, podziale majątku lub ustaleniem opieki nad dzieckiem? Prosimy o skorzystanie z poniższego formularza.