Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

W polskim systemie prawnym obowiązuje zasada domniemania ojcostwa. Zgodnie z nią zakłada się, że dziecko zrodzone w trakcie trwania związku małżeńskiego lub w okresie 300 dni od daty jego rozwiązania jest potomkiem męża matki (obecnego lub byłego). W przypadku, gdy istnieje wątpliwość co do ojcostwa, mężczyźnie przysługuje prawo wystąpienia do sądu z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa w celu obalenia ustawowego domniemania. Ojciec może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa dopiero po upływie 6 miesięcy od urodzenia dziecka i w terminie nieprzekraczającym osiągnięcie przez nie pełnoletności. W przypadku matki obowiązujący jest termin pierwszego półrocza po urodzeniu dziecka. Pozew o zaprzeczenie ojcostwa może złożyć też samo dziecko po osiągnięciu pełnoletności, ale przed ukończeniem 21. roku życia.

W przypadku dziecka zrodzonego poza małżeństwem przyjmuje się, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który współżył z matką dziecka w okresie poprzedzającym narodziny dziecka (od 300 do 180 dni przed datą narodzin). Warto zaznaczyć, że mimo tych zapisów prawnych aktualnie kluczowym dowodem w sprawie o zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa jest badanie DNA. Test genetyczny pozwala z wysokim prawdopodobieństwem potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo mężczyzny, minimalizując w ten sposób ryzyko pomyłki. Pozew o ustalenie ojcostwa może zostać złożony z inicjatywy matki, ojca bądź pełnoletniego dziecka.

Sądowe ustalenie ojcostwa

W przypadku, gdy ojcostwo zostało zaprzeczone, a domniemany biologiczny ojciec dziecka nie wyraża zgody na jego uznanie, jedynym wyjściem jest sądowe ustalenie ojcostwa. Tryb procesowy może być rozpoczęty przede wszystkim z inicjatywy domniemanego ojca, matki dziecka czy dziecka (zarówno pełnoletniego, jak i małoletniego, przy czym w drugim przypadku musi być ono reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego). Podczas gdy matka i ojciec mogą ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa wyłącznie do osiągnięcia pełnoletności dziecka, ono samo ma nieograniczony czas na złożenie tego powództwa. O sądowe ustalenie ojcostwa może wystąpić również prokurator, jeśli wymaga tego dobro dziecka bądź jest to konieczne z perspektywy interesu społecznego. Warto wiedzieć, że sądowe ustalenie ojcostwa umożliwia równoczesne dochodzenie roszczeń wynikających np. obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Uznanie ojcostwa jest wiążące, ale nie jest decyzją o skutkach nieodwracalnych. Mężczyzna, który uprzednio uznał potomka, może złożyć powództwo w sprawie ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa. Pewnym ograniczeniem są w tym przypadku ramy czasowe. Powództwo to należy złożyć w terminie 6 miesięcy od daty pozyskania wiedzy kwestionującej fakt ojcostwa.

Chcesz dokonać zaprzeczenia lub uznania ojcostwa bądź rozpocząć proces jego sądowego ustalenia?

Świadczymy fachowe doradztwo wszystkim osobom potrzebującym tego typu wsparcia: ojcom, matkom i samym dzieciom zainteresowanym zaprzeczeniem oraz ustaleniem ojcostwa. Zapewniamy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania, dbając o interesy naszych klientów.

Pomoc prawna w sprawach o zaprzeczenie, uznanie i sądowe ustalenie ojcostwa – Jelenia Góra

W czym możemy Ci pomóc?

Zakres usług naszej kancelarii:

  • ocena sytuacji prawnej;
  • doradztwo w kwestii przebiegu procedury o zaprzeczenie, uznanie, sądowe ustalenie ojcostwa;
  • sporządzanie pism procesowych i odpowiedzi;
  • pomoc w kwestiach związanych z kompletowaniem niezbędnej dokumentacji;
  • reprezentowanie interesów klienta przed sądem.

Klienci cenią wysoki standard naszych usług!

Poznaj ich opinie:

Agata Maj
Agata Maj
2023-09-19
Bardzo rzetelnie prowadzona sprawa spadkowa. Wg mnie mecenas godny polecenia
Tomi tomek
Tomi tomek
2023-06-21
Polecam wszystkim Fachowo do rzeczy
malwi malwi
malwi malwi
2023-05-30
Cudowny człowiek,bardzo dobre podejście do klienta i sprawy, szczerze polecam.
Edyta Suchecka
Edyta Suchecka
2023-04-11
Pana Maksymiliana cechuje profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta, wszystko wytłumaczy rzetelnie ,poświęci tyle czasu ile potrzeba , odbierze telefon o każdej porze poświęcając swój prywatny czas . Jest zaangażowany w prowadzoną sprawę na każdym etapie. Polecam bardzo .
Monika Krajewska
Monika Krajewska
2022-09-17
Profesjonalne podejście do sprawy, zaangazowany w to co robi. Poleca.
Łukasz Marcinkowski
Łukasz Marcinkowski
2022-04-01
Byłem z wizytą u mecenasa wczoraj. Otrzymałem najlepszą poradę, profesjonalne podejście. Miałem wręcz wrażenie, że poświęcono zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do rozmowy niż wymagała tego sytuacja. Z czystym sumieniem polecam.
JA On
JA On
2021-03-17
Naprawdę rzetelny prawnik. Współpraca z nim to przyjemność. Polecam
Agnieszka ROGULSKA
Agnieszka ROGULSKA
2021-01-11
Bardzo sprawnie można się umówić na poradę. Konkretna kancelaria , bardzo polecam .
Piotr Szmyt
Piotr Szmyt
2020-11-23
Świetny adwokat. Polecam!!!

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania lub wątpliwości, a może interesują Cię inne usługi prawne?

Skontaktuj się z nami!

    Jak możemy pomóc?

    Potrzebujesz porady prawnej w sprawie rozwodowej, podziale majątku lub ustaleniem opieki nad dzieckiem? Prosimy o skorzystanie z poniższego formularza.